Tort TGV :)

de Anamaria7 in Torturi, 18 Aug 2010 | 6388 vizualizari

 

In sfarsit am avut ocazia sa fac un tort pentru un baietel scump scump! Deci a trebuit sa iasa ceva amuzant si buun :)

 

INGREDIENTE

Blat:
  • 5 oua
  • 5 lg zahar
  • 1 zahar vanilinat
  • 6 lg faina
  • 1 praf de copt
  • 1 esenta de vanilie
Crema:
  • 2 plicuri Creme Ole de capsuni
  • 600ml lapte
  • 1 cana zmeura
Glazura de ciocolata:
  • 240 gr ciocolata
  • 3-4 linguri de ulei
Frosting:
  • 330 gr zahar pudra
  • 125 gr unt
  • 2 lg lapte
+ bombonele, cocos, etc pentru decor
Portii: -
Timp de preparare: sub 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Tort TGV :):

Preincalzim cuptorul la 180C si tapetam o tava nu prea mare (blatul trebuie sa creasca inalt).

Blat:

Albusurile se bat cu un praf de sare, apoi se adauga zaharul+cel vanilinat, iar cand consistenta devine lucioasa punem galbenusurile pe rand si esenta de vanilie. Faina se adauga in ploaie. Turnam in tava si tinem la cuptor pana cand trece testul scobitorii (30-40min).

Crema:

Plicurile de Creme Ole se mixeaza bine cu laptele (nu am pus exact cat lapte trebuia pentru ca am dorit o crema mai groasa), apoi se adauga zmeura.

Glazura de ciocolata:

Topim pe bain-marie ciocolata cu uleiul, apoi lasam la racit.

Frosting:

Jumatate din cantitatea de zahar pudra se mixeaza cu untul, apoi se adauga cele 2 linguri de lapte si restul de zahar. Mixam bine pana cand devine cremos.

Cand blatul s-a racit il taiem pe jumatate si il umplem cu crema.

De aici incolo intra in scena imaginatia fiecarui bucataras! :) Taiati blatul astfel incat rezultatul final sa fie un trenulet :) Mie mi-a ajuns de o locomotiva sanatoasa, 3 vagoane bune + restul pe care tata l-a mancat fara sa cracneasca.

Am acoperit blatul cu glazura/frosting cum m-a taiat capul :) colorat sa fie :D

Si m-am distrat de minune ornandu-l cu bombonele, cocos si jeleuri.

Daca ti-a placut reteta noastra "Tort TGV :)" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (15)

Anamaria7 1

19.08.2010, 08:24

ooo, multumult, bucatarasilor! as vrea eu sa am asa un scump de baietel, deocamdata mai am de asteptat al meu era doar trenuletul pana cand a apucat pe mainile lui Stefan

nadina73 1

19.08.2010, 14:38

La multi ani baieteluluifurmos trenulet5furcu

rivka 1

19.08.2010, 19:52

foarte fain super trenuletz

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

ieri la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase