Singuri in fata sortii

Postat de Mutulica in Cu de toate pe 10 Aug 2019, 08:39

Singuri in fata sortii

Orice ne e dat sa fim si sa traim , toti ne nastem si murim singuri .Eu cred ca avem o soarta si important nu este ce functie am avut , cati copii am avut ci ce fel de oameni am fost in confruntarea cu incercarile care ne-au fost date!

De exemplu, nu ma consider neimplinit pentru ca nu am copii , deoarece ei nu sunt „ai nostri” , ne sunt incredintati , dati de Dumnezeu pentru a-i creste si daca sunt necesari in evolutia noastra spirituala.

Eu nu am copii si am timp de filosofii , dar ce te faci cand Dumnezeu considera ca tu esti in stare sa duci crucea unui copil care s-a nascut cu un defect ce-i face inutilizabila o mana ?

Daca acel copil se naste in curtea unui sefulet lumea poate zice „ lasa ca are cu ce sa-l tina si sa-l dea la scoli care i se potrivesc”!

Lumea cu treaba ei , noi cu a noastra!

Sefuletul asta s-a insurat cu serviciul si cand se va pensiona ar trebui pupat simbolic in cur si dus efectiv pe brate pana acasa de catre subalterni , pentru ca sef ca el , care sa munceasca in locul lor , nu se stie daca vor mai pupa in viata asta!

Subalternii lui sunt oameni simpli , fara mari relatii ,  posibilitati si cunostinte pentru a razbate in jungla din Romania , dar sefii , care au avut un trai  bun in birourile lor capitonate si datorita „betivanului” asta insurat cu serviciul , nu ar trebui sa se simta responsabili in a-i da ajutorul necesar? Am auzit de chirurgi care fac minuni!

Stiu cum se spune :" Noi nu l-am deranjat niciodata desi puteam sa-i facem greutati , nici el sa nu ne faca probleme!"

Pai , nu stiu cum sa va spun , dar sunt oameni pe lumea asta care nici macar nu vor sa iasa in fata pentru a primi ce li se cuvine de drept , de exemplu o functie mai bine platita , daramite sa vina omul asta modest si retinut cu copilul de mana ca sa va arate drama pe care o traieste el!?

De obicei , cand este vorba despre o cat de mica recompensa , apar detractorii care numara defectele celui ce i se ofera o recunoastere a muncii depuse , numara paharele , femeile din viata lui , dau cu degetul dupa praful asternut unde nu ar trebui sa fie etc.

Bai baieti! Voi macar cand va barbieriti ar trebui sa va uitati si la ce fel de oameni sunteti !

Nu ne alegem soarta si ne ducem singuri crucea de cele mai multe ori , dar sunt situatii cand doar forte exterioare pot si trebuie sa ne ajute!

Foto

Comentarii (2)

10.08.2019, 09:53

Dumnezeu le vede pe toate și îi dă fiecăruia, după merit...

10.08.2019, 10:46

Asa sa fie , saru-mana!

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase