Memoria Pamantului Romanesc

Postat de Mutulica in Cu de toate pe 5 Iul 2017, 16:56

Primul meu concediu de salariat in care nu am invatat a fost abia dupa terminarea facultatii , asa ca am hotarat sa fie special!

Am plecat singur in Bucovina pentru a explora in liniste zona si manastirile sale.

Am observat ca din Suceava puteam pleca mai usor in micile mele expeditii , asa ca mi-am luat o camera la hotel si nici macar nu mi-am desfacut bagajele si am plecat spre cetatea Sucevei care a fost o mare dezamagire.Neingrijita, plina de urzici care m-au basicat , prost restaurata( e o traditie dupa cum vad cei care se duc acolo ) si cu un sef borfas pana in maduva oaselor( domnu sef , nu-i asa ca ati aruncat la gunoi reclamatia mea?) drept dovada ca , la  20 de ani de la expeditia mea , domnia sa pastoreste cu acelasi talent tot ce tine de memoria Sucevei.

Dezamagit crunt , dar inca entuziast , am plecat a doua zi la Radauti pentru a vedea mormintele Musatinilor de la manastirea Bogdana.Pe vremea aceea BOR nu era atat de bine organizata si nu avea in dotare masina de surle si trambite care aduna pelerini sau turisti din toate colturile tarii si inauntru nu era nimeni, calugarii fiind la muncile campului , probabil.

 Spre norocul meu, cand ma intrebam unde sunt mormintele stramosilor lui Stefan Cel Mare ingropati la Bogdana , a intrat in biserica o batrana plina de fervoare religioasa ,  care s-a rugat indelung si a pupat cu evlavie toti sfintii de pe pereti(demonstrand o perfecta cunoastere a geografiei locului ), apoi s-a asezat pe ceea ce parea a fi un rand  de banci masive de piatra care ornau o mare parte din peretii lacasului de cult.

-Saru-mana , stiti unde sunt ingropati Musatinii?

-Nu-i cunosc , mai da-mi niste amanunte , ca eu vin aici de-o viata!

-Este vorba despre niste domnitori din aceeasi familie cu Stefan Cel Mare  care au domnit inaintea sa !

-Nu am auzit  niciodata nimic despre ei!

-Da’ nu cumva dumneavoastra v-ati asezat pe un cavou care poate fi al unuia dintre domnitorii de care intreb eu?

-Mama , daca tu esti de alta religie eu nu am nimic impotriva , sa stii !!!...

 

Acum , deontologii de serviciu ne spun ca doar comunistii ne-au indobitocit , dar va jur ca batrana aceea era de-o  seama cu fostul nostru rege Mihai I . In plus ,  trecusera destui ani de democratie , insa unele lucruri raman mereu neschimbate indiferent de cine ne conduce tara.

Foto

Comentarii (2)

05.07.2017, 17:41

Trist,foarte trist!

05.07.2017, 17:43

Saru-mana, Buni!

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase