Daca maine va veni

Postat de Mutulica in Cu de toate pe 5 Apr 2018, 17:33

Daca maine va veni

Am baut un pahar de vin (treaba pe care doctorul mi-a interzis s-o fac!) si acum am idei!

Mi-am adus aminte ca mi se spune ”seful” , asa , cu  un zambet mai mult sau mai putin ironic , si , ca orice sef , simt nevoia de a stabili un targhet , cum  se spune acum . Si ce credeti ca mi-a venit?Ce mi-a venit , Doamne?A ,da! Mi-am adus aminte , ca dupa un pahar de vin , repet , ca avem “inginerasi” (tineri ingineri pentru cititorul neavizat) care-mi citesc elucubratiile si , daca tot isi irosesc neuronii cu mine , m-am gandit sa le spun ca ar fi timpul sa ne duca din epoca de tarnacop in epoca moderna in care traieste o mare parte a lumii.

Ce-ar fi daca s-ar distra putin si ne-ar digitaliza toate schemele ?Nu li se par ridicole cearsafurile alea atat de greu de “accesat”(vedeti ca stiu si eu cuvinte din secolul in care traieste restul lumii?) ? Mai tai din targhet si ma gandesc doar la cele  care sigur vor ramane in functie  dupa ce vom intra in sfarsit si noi in epoca moderna in care nu se irosesc timpul , munca si banii.

Nu ati vrea voi , ca sa nu va plictisiti(cum zicea tata cand ma punea la treaba prin curte in timp ce el studia mersul soarelui pe cer , ca mine acum) sa faceti si o interfata la un laptop pentru verificari, teste sau probe(nu stiu d-astea) ca sa nu mai strige de la parter catre etaj  seful ala cand aplica metode care se studiaza in muzeele tehnice ale lumii moderne (e , probabil ,  unul din putinii care mai stiu pe unde vin toate chestiile alea care inca ne platesc salariile)?

Nu stiu daca ati auzit , dar la noi sunt doua feluri de oameni: cei “de geanta” , capabili de munci de rutina , bineinteles foarte necesare , in timp ce pentru a doua categorie , cea numita “deranjamente”, cu greu mai gasesti oameni . Ahhh , vinul asta !

Va rog sa ma scuzati , eu sunt cel mai mic si cel mai prost in institutia asta! Mai este o categorie , cea mai numeroasa si mai bine platita , nu imi aduc aminte cum ii zice , nu prea stiu ce face sau ce rost pozitiv are(asa e in Romania , unii au un rost pozitiv si altii au un alt rost , nu am gasit cuvantul potrivit , imi cer scuze , alcoolul).

Cea mai tare chestie ar fi daca ati face un ”programel” ( hihihi , hac , scuze , eu am putine cuvinte in vocabular)  care ar stabili in locul celor pe care nu-i mai avem unde este buba!

Bai , m-am trezit din cauza porumbelului care mi-a iesit !Cum , n-a fost doar unul? Va dau dreptate daca radeti in hohote. Cat mai avem timp. Pentru ca , intr-un fel sau altul , ziua de maine va veni…

Foto

Comentarii (2)

05.04.2018, 18:49

Deci...de data asta n-am inteles nimic, dar nu ma mira, d ela un timp nici pe mine nu ma inteleg....Salut Leule si numai bine....
PS. Sa beau si eu un pic de vin, ca poate vin la voi in vizita.....

05.04.2018, 19:29

Toate cele bune , Cleme!Sper sa inteleaga cine trebuie.

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase